Skip to content

راهنمای جامع تعیین سایز پوشک

نویسنده نی نی بازار
تاریخ انتشار ۹ تیر ۱۴۰۰
زمان مطالعه زمان مطالعه 8 دقیقه

به‌محض به دنیا آمدن نوزاد، یکی از اصلی‌ترین نیازهای او پوشک است. زمانی که پدر و مادری که تجربه کافی ندارند، برای خرید به داروخانه می‌روند، با یک سوال گیج‌کننده مواجه می‌شوند و آن سوال این است که برای خرید کدام سایز پوشک آمده‌اند. در چنین مواقعی معمولا آن‌ها سن نوزاد را میگویند و فروشنده بر همین اساس یکی از بسته‌ها پوشک را به آن‌ها تحویل می‌دهد؛ اما مسئله این است که سایز پوشک نوزاد بر اساس وزن کوک تعیین می‌شود نه سن و به همین دلیل ممکن است پوشک خریداری‌شده فرزند شما را اذیت کند. به همین دلیل در این مطلب راهنمایی کاملی برای سایز بندی پوشک ارائه داده‌ایم تا در زمان خرید با آگاهی کامل این کار را انجام دهید.

ویژگی‌های پوشک خوب چیست؟

قبل از اینکه درباره سایز پوشک صحبت کنیم، بهتر است کمی از ویژگی‌های پوشک خوب بگوییم تا بدانید که کدام‌یک از گزینه‌های روی میز را برای فرزند خود انتخاب کنید. نکته مهم این است که خوب بودن پوشک برای هر بچه تعریفی خاص دارد و نمی‌توان به‌طورقطع گفت که کدام‌یک از برندهای پوشک بهترین هستند؛ اما بعضی نکات عمومی هستند که دانستن آن‌ها به شما کمک می‌کند که محصولی مناسب برای کودک خود خریداری کنید.

سایز یک پوشک خوب برای نوزاد چگونه تعیین می شود؟

سایز یک پوشک خوب برای نوزاد چگونه تعیین می شود؟

پوشک خوب پوشکی با جذب بالا است.

طراحان پوشک بچه با قرار دادن لایه‌های مختلف تلاش می‌کنند که جذب آن را بالا ببرند. وجود لایه‌های جاذب از نشت ادرار و مدفوع جلوگیری می‌کند و کودک شما را همواره تمیز نگه می‌دارد. به‌علاوه جذب بالای پوشک باعث می‌شود که پوست نوزاد همواره خشک باقی بماند و در اثر استفاده طولانی‌مدت از پوشک آسیب نبیند. این ویژگی برای شب‌ها یا در طول مسافرت که فرصت تعویض پوشک را ندارید، بسیار مناسب است.

پوشک خوب پوشکی با لایه محافظ پوست کودک است.

بعضی از انواع پوشک از طریق جذب بالا از پوست کودک شما محافظت می‌کنند و آن را همواره خشک نگه می‌دارند؛ اما بعضی دیگر علاوه بر لایه‌های جاذب از لایه‌های تنفسی و لوسیون‌های نرم‌کننده نیز استفاده می‌کنند. وجود لایه تنفسی باعث می‌شود که هوا به اندازه کافی در پوشک جریان داشته باشد و پوست نوزاد در اثر ادرار یا مدفوع نسوزد. همچنین لوسیون‌های نرم‌کننده از خشک شدن پوست نوزاد جلوگیری می‌کنند و همواره آن را مرطوب نگه می‌دارند. توجه داشته باشید که لوسیون‌ها بهتر است که معطر نباشند. چراکه عطر آن‌ها در بعضی کودکان ایجاد حساسیت می‌کند.

پوشک خوب باید جذب بالا داشته و با پوست نوزاد سازگان باشد.

پوشک خوب باید جذب بالا داشته و با پوست نوزاد سازگان باشد.

پوشک خوب پوشکی است که با پوست کودک سازگار باشد.

ممکن است یک پوشک همه ویژگی‌های خوب را داشته باشد و سایز پوشک بچه نیز دقیقا درست انتخاب شده باشد اما به پوست کودک شما نسازد. منظور از ناسازگاری پوشک با پوست نوزاد این است که استفاده از پوشک باعث التهاب و قرمزی پوست، ایجاد خارش و سوزش و در بعضی مواقع خشکی و سوختگی پای نوزاد می‌شود. در موارد شدیدتر ممکن است نشانه‌های حساسیت در کل پای نوزاد و حتی کمر و شکم او نیز دیده شود؛ بنابراین می‌توان گفت این مهم‌ترین ویژگی پوشک خوب است.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که چگونه می‌توان متوجه شد که پوشک با پوست کودک سازگار است؟ در پاسخ باید بگوییم چاره‌ای به‌جز آزمون‌وخطا نیست. شما باید مارک‌های مختلف پوشک را امتحان کنید تا پوشک مناسب را پیدا کنید. اگر کمی بدشانس باشید، ممکن است بعد از مدتی کودک شما به پوشک‌های فعلی نیز حساسیت نشان دهد و مجبور به تعویض آن شوید؛ اما در اکثر مواقع این اتاق نمی‌افتد.

عوض کردن پوشک کودک نباید سخت باشد.

عوض کردن پوشک کودک نباید سخت باشد.

پوشک خوب پوشکی با قیمت مناسب است.

اصلا این فاکتور را دست‌کم نگیرید. شما حداقل برای مدت 1.5 سال باید از پوشک استفاده کنید و این کالا یک کالای روزمره است. ممکن است در بعضی مواقع نیاز به خرید روزانه یک بسته پوشک کامل برای نوزاد خود داشته باشید؛ بنابراین اگر از همان ابتدا قیمت پوشک را در نظر نگیرید، باید هزینه زیادی برای خرید آن صرف کنید.

پوشک خوب پوشکی است که ظریف باشد.

منظور از ظریف بودن فقط این نیست که پوشک آن‌قدر بزرگ نباشد که زیبایی شلوار کودک را با مشکل مواجه کند. پوشکی که حجم زیادی داشته باشد، ممکن است فاصله پاهای کودک را زیاد کند و باعث ایجاد مشکلاتی در حرکت او شود. پوشک ظریف پوشکی است که در زمان استفاده بیشتر از 4 انگشت بین پاهای کودک فاصله نیندازند.

پوشک خوب پوشکی با اندازه مناسب است.

سایز پوشک از مهم‌ترین ویژگی‌های پوشک خوب است. پوشک تنگ ممکن است به دستگاه تناسلی فرزند شما آسیب بزند و حتی باعث ایجاد عفونت ادراری شود. پوشک گشاد نیز در راه رفتن و حرکت کردن کودک مشکل‌ساز می‌شود و ممکن است باعث ایجاد نشتی شود. به دلیل اهمیت این موضوع درباره نحوه سایز بندی پوشک توضیحاتی ارائه داده‌ایم.

انواع سایز پوشک نوزاد

معیار اصلی برای تعیین سایز پوشک، وزن نوزاد است. برندهای مختلف داخلی و خارجی نیز همین معیار را برای سایزبندی انتخاب می‌کنند و اغلب از جدول سایز استاندارد در طراحی پوشک‌های خود کمک می‌گیرند. البته ممکن است تفاوت‌هایی بین سطح بالا و پایین وزن آن‌ها وجود داشته باشد؛ اما همگی معمولا استاندارد یکسانی را دنبال می‌کنند.

پوشک سایز صفر

خرید پوشک مای بیبی از نی نی بازار

خرید پوشک مای بیبی را با نی نی بازار تجربه کنید؛ روی همین عکس کلیک کنید.

این پوشک معمولا برای بچه‌هایی که زیر 2 کیلو هستند یا نارس به دنیا می‌آیند، استفاده می‌شود. همه برندهای تولیدکننده پوشک به‌خصوص برندهای داخلی، سایز پوشک صفر را ندارند. پس اگر واقعا به این پوشک‌ها نیاز دارید و سایز یک برای نوزاد شما خیلی بزرگ است، بهتر است از برندهای خارجی خرید کنید. سایز صفر کوچک‌ترین سایز پوشک نوزاد است و به همین دلیل برای نوزادانی که برای مدتی در دستگاه هستند یا جثه بسیار ریز و ظریفی دارند، کاملاً مناسب است. به‌طور مثال، در تصویر قبل می‌توانید پوشک مای بیبی سایز صفر را ببینید.

پوشک سایز یک

پوشک پریما اصل را از نی نی بازار بخرید.

پوشک پریما اصل را از نی نی بازار بخرید.

اگر فرزند شما از ابتدا پوشک سایز صفر استفاده می‌کرده، تقریبا از بیست تا سی‌روزگی به بعد که وزن بیشتری پیدا کرده است، نیاز به پوشک سایز یک خواهد داشت. در جدول سایز بندی پوشک، سایز یک برای نوزادان 2 تا 5 کیلو تعریف شده است؛ اما اگر سایز صفر برای نوزاد خود پیدا نکردید، می‌توانید از سایز یک این پوشک‌ها استفاده کنید. علاوه بر این ممکن است نوزاد شما وزنی بیشتر از این محدوده داشته باشد اما به دلیل جثه ظریف‌تر او بتوانید از این سایز پوشک استفاده کنید. در تصویر بالا می‌توانید پوشک پریما سایز یک را ببینید که در نی نی بازار نیز موجود است.

پوشک سایز دو

انواع پوشک مولفیکس (Molfix) را از نی نی بازار بخرید.

با کلیک کردن روی این عکس، انواع پوشک مولفیکس (Molfix) را از نی نی بازار بخرید.

ازنظر جدول استاندارد این پوشک برای نوزادان 3 تا 6 کیلو مناسب است؛ اما بسته به جثه نوزاد ممکن است بتوانید از آن تا زمانی که کودک شما به 8 کیلوگرم می‌رسد نیز استفاده کنید. بعضی از برندهای پوشک دارای سایزهای پلاس هستند که برای نوزادانی با جثه بزرگ‌تر مناسب هستند. درواقع سایزهای پلاس مثلا پوشک سایز 2 پلاس برای بچه‌هایی استفاده می‌شود که در همین رده وزنی دارند اما جثه آن‌ها نسبت به هم‌سن‌وسالانشان درشت‌تر است. در تصویر، پوشک مولفیکس که یکی از محبوب‌ترین پوشک‌هاست را برای نوزادان 3 تا 6 کیلو می‌بینید.

پوشک سایز سه

انواع پوشک جان به به را در نی نی بازار ببینید.

انواع پوشک جان به به را در نی نی بازار ببینید.

این پوشک برای کودکان 4 تا 9 کیلوگرم مناسب است و معمولا از سنین سه تا هشت یا نه‌ماهگی قابل‌استفاده است. پوشک سایز سه دارای معمولا دارای قدرت جذب بالاتری است. چراکه در این سنین بچه‌ها شروع به غذا خوردن می‌کنند و ادرار و مدفوع آن‌ها کمی اسیدی‌تر می‌شود؛ بنابراین پوشک باید جذب بالایی داشته باشد تا پای کودک نسوزد. پوشک جان به به سایز 3 که در تصویر می‌بینید نیز در نی نی بازار با بهترین قیمت موجود است.

پوشک سایز چهار

پوشک کانفی را از نی نی بازار تهیه کنید.

پوشک کانفی را از نی نی بازار تهیه کنید.

پوشک سایز چهار مخصوص کودکان 7 تا 18 کیلویی است و معمولا بیشتر کودکان سایز بزرگ‌تر از چهار را تجربه نخواهند کرد. چراکه تا قبل از دوسالگی که آن‌ها را از پوشک می‌گیرید، به بیشتر از این وزن نمی‌رسند. این پوشک‌ها اندازه نسبتا بزرگی دارند و به‌خوبی در زمان حرکت و نشستن و برخاستن از کودک شما مراقبت می‌کنند. چسب این پوشک‌ها باید محکم‌تر باشد و در زمان نشستن و غلت خوردن کودک نیز نباید زیاد جابجا شود. به‌طور مثال در تصویر یکی از انواع پوشک کانفی را می‌بینید.

پوشک سایز پنج و شش

خرید پوشک مولفیکس در همه سایزها از نی نی بازار

خرید پوشک مولفیکس در همه سایزها از نی نی بازار

در جدول سایز بندی پوشک، سایز پنج برای بچه‌های 11 تا 23 کیلوگرم و سایز شش برای بچه‌های 12 تا 25 کیلوگرم تعریف شده است. معمولا اکثر برندهای پوشک این سایزها را دارند و می‌توانید از آن‌ها برای بچه‌های بزرگ‌تر خود استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که در سنین بعد از یک‌سالگی باید کم‌کم کودک را به استفاده از دستشویی عادت دهید. این موضوع علاوه بر اینکه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید پوشک می‌شود، کودک شما را زودتر مستقل می‌کند. مولفیکس که یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین انواع پوشک بچه است را در تصویر می‌بینید.

نحوه تشخیص سایز مناسب پوشک برای کودک

سایزبندی مناسب برای پوشک بچه چیست؟

سایزبندی مناسب برای پوشک بچه چیست؟

اگر نمی‌توانید زمان مناسب برای تعویض سایز پوشک نوزاد را تشخیص دهید، بهتر است روش‌های زیر را به کار بگیرید. این روش‌ها به شما نشان می‌دهند که پوشک نوزاد تنگ‌شده و زمان آن رسیده که سایز بزرگ‌تری را برای او استفاده کنید.

  • رد کش و نوارهای پوشک بر روی پاها و ران‌های او میافتد.
  • کودک بعد از ادرار و مدفوع بی‌قراری زیادی می‌کند.
  • نشتی ادرار و مدفوع از پوشک بسیار زیاد است.
  • بستن پوشک دشوار است و چسباندن چسب‌ها به‌آسانی قبل نیست.
  • زمانی که دو انگشت خود را زیر نوار کشسان پوشک قرار می‌دهید، احساس می‌کنید که بیشتر ازآنچه باید به پوست کودک چسبیده است.
  • در فصل‌های گرم سال جای نوارها و چسب‌های پوشک عرق‌سوز شده و آسیب می‌بیند.

سایز بندی پوشک شورتی و استخری

پوشک شورتی؛ انواع و برندهای مختلف آن را از نی نی بازار بخرید.

پوشک شورتی؛ انواع و برندهای مختلف آن را از نی نی بازار بخرید. روی همین عکس کلیک کنید.

پوشک شورتی و پوشک استخری از جدیدترین انواع پوشک بچه هستند. پوشک شورتی یک انتخاب مناسب برای بچه‌هایی است که به‌زودی از پوشک گرفته می‌شوند و باید به پوشیدن شورت عادت کنند؛ اما اگر دوست دارید کودک شما همیشه مرتب و تمیز باقی بماند، می‌توانید از همان دوران نوزادی از پوشک‌های شورتی برای او استفاده کنید. سایزبندی پوشک شورتی از اندازه یک شروع و تا هفت عرضه می‌شود. سایزبندی این پوشک‌ها نیز بر اساس وزن و جثه کودک تعیین می‌شود. در جدول زیر می‌توانید سایز بندی پوشک شورتی را مشاهده کنید.

سایز پوشک شورتی وزن نوزاد (کیلوگرم)
سایز یک 5-2
سایز دو 6-3
سایز سه 10-4
سایز چهار 18-9
سایز پنج 27-13
سایز شش 30-15
سایز هفت بیشتر از 17
انواع محصولات پوشک استخری در نی نی بازار

انواع محصولات پوشک استخری در نی نی بازار

جدول سایز بندی پوشک استخری نیز تقریبا مشابه جدول بالا است. این پوشک‌ها برای بچه‌هایی مناسب هستند که به آب علاقه زیادی دارند یا قرار است از همان بچگی یک شناگر ماهر باشند. اگر در نزدیکی ساحل زندگی می‌کنید یا در خانه خود حوض یا استخر دارید یا فرزند خود را زیاد به استخر می‌برید، بهتر است از پوشک‌های استخری برای او استفاده کنید. این پوشک‌ها ضدآب هستند و در زمان بازی کودک شما را اذیت نمی‌کنند یا وزن آن‌ها در اثر رفتن به داخل آب بیشتر نخواهد شد.

سخن پایانی

انتخاب درست سایز پوشک در راحتی آن تاثیر بسیار زیادی دارد. سایز مناسب پوشک در کنار دیگر ویژگی‌های خوب آن باعث حفظ سلامتی کودک شما شده و او را در برابر عرق‌سوز شدن، سوختگی پوست و عفونت‌های ادراری محافظت می‌کند. این آسیب‌ها در آینده ممکن است برای کودک دردسرساز شوند. پس بهتر است از همین‌الان برای سلامتی او هزینه کنید و پوشک خوب برای فرزند خود بخرید. همچنین هر زمان که احساس کردید پوشک تنگ‌شده و کودک دیگر در آن احساس راحتی ندارد، حتما بدون فوت وقت سایز پوشک نوزاد بزرگ‌تر را جایگزین آن کنید.