Skip to content

راهنمای انتخاب بهترین ماشین اسباب بازی

نویسنده نی نی بازار
تاریخ انتشار ۴ تیر ۱۴۰۰
زمان مطالعه زمان مطالعه 8 دقیقه

ماشین اسباب بازی یکی از بهترین هدیه‌هایی است که شما می‌توانید برای کودک خود تهیه کنید. اسباب بازی هایی به شکل ماشین سن و سال نمی‌شناسند و معمولا برای همه پسربچه‌ها یا برخی از دختربچه‌ها در سنین مختلف بسیار جذاب هستند. این نوع از اسباب بازی دارای انواع مختلفی است که باعث شده جذابیت آن برای همه رده‌های سنی افزایش پیدا کند.

در کنار این‌ها بازی کردن با ماشین‌های اسباب بازی باعث می‌شود که کودک شما بتواند مهارت‌های حرکتی خود را تقویت کرده و یک گام به دنیای بزرگ‌سالی نزدیک‌تر شود؛ اما تمامی این مزایای زمانی برای کودک شما حاصل می‌شوند که شما دقیقا همان نوعی از اسباب بازی به شکل ماشین را تهیه کرده باشید که با ویژگی‌های حرکتی، ذهنی و رشدی کودک شما تطابق کامل دارد. در این مقاله به بررسی مهم‌ترین ویژگی‌های اسباب بازی ماشین پرداخته و شما را با انواع مختلف آن آشنا می‌کنیم.

در خرید ماشین اسباب بازی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

ماشین‌ اسباب بازی مانند هر اسباب بازی دیگری می‌توانند نقش موثری را در رشد کودک شما ایفا کنند. به همین دلیل در زمان خرید این نوع از اسباب بازی باید دقت زیادی را به خرج دهید. وجود ماشین اسباب بازی در جعبه اسباب بازی کودک شما می‌تواند راهی عالی برای سرگرم کردن او باشد. ماشین‌های اسباب بازی به دلیل اینکه حرکت می‌کنند، در هماهنگ کردن چشم و سایر اعضای بدن موثر هستند.

در کنار این‌ها داشتن این نوع اسباب بازی می‌تواند در تسکین استرس کودک نقشی بسیار اساسی داشته باشد؛ زیرا ماشین‌های اسباب بازی متحرک هستند و می‌توان آن‌ها را با خود به هر مکانی برد. به‌علاوه نمونه‌هایی از آن‌ها دارای صدا هستند و یا حتی می‌توان بر روی آن‌ها سوار شده و رانندگی را تجربه کرد. به‌این‌ترتیب کودک می‌تواند هیجانات خود را به‌خوبی تخلیه کند؛ اما یک اسباب بازی ماشین خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

خرید انواع ماشین اسباب بازی از نی نی بازار

خرید انواع ماشین اسباب بازی از نی نی بازار با کلیک روی این تصویر

توانایی‌های حرکتی اسباب بازی و تناسب آن‌ها با سن کودک

یکی از مهم‌ترین عواملی که باید در زمان خرید اسباب بازی هایی به شکل ماشین به آن دقت کنید، میزان حرکت آن است. هرچه توانایی‌های حرکتی اسباب بازی ماشین بیشتر باشد، کودک شما نیز در حین بازی رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد. به‌علاوه با افزایش سن کودک، رفته‌رفته علاقه او به اسباب بازی هایی که دامنه حرکت بیشتری دارند، بیشتر خواهد شد. تناسب حرکت‌های مختلف ماشین‌های اسباب بازی با سن کودکان، به آن‌ها کمک می‌کند که بتوانند مهارت‌های لازم را متناسب با سن خود آموزش ببینند.

ماشین‌های اسباب بازی که با دست کار می‌کنند، ارزان‌تر هستند و برای کودکانی در سنین پایین‌تر مناسب‌اند؛ اما هرچه سن کودک شما بیشتر می‌شود، بهتر است که برای او ماشین‌های اسباب بازی موتوردار تهیه کنید؛ زیرا با استفاده از این نوع ماشین‌ها فرزند شما می‌تواند با دنیای فناوری نیز ارتباط برقرار کند. در کنار این‌ها اگر ازنظر هزینه مشکلی ندارید، ماشین‌های اسباب بازی با قابلیت رانندگی برای فرزند شما بهترین گزینه هستند. به‌این‌ترتیب او می‌تواند با چالش‌های موجود در رانندگی برخورد کرده و مهارت حل مسئله در او رشد پیدا می‌کند.

جنس اسباب بازی ماشین

مهم‌ترین مسئله در زمان انتخاب اسباب بازی ماشین برای کودکان، استحکام آن است. جنس ماشین‌های اسباب بازی باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی خرد نشود و از بین نرود. به‌این‌ترتیب مطمئن خواهید شد که کودک شما در حین بازی قطعات کوچک را به دهان نخواهد گذاشت. این مسئله‌ای است که باید در زمان خرید اسباب بازی هایی به شکل ماشین برای کودکانی در سنین 1 تا 5 سال بسیار به آن توجه کنید.

استحکام ماشین‌های اسباب بازی به‌ویژه در مورد ماشین‌هایی که قابلیت سوار شدن و جابجایی دارند، بسیار مهم است. به‌علاوه رنگ ماشین‌های اسباب بازی نیز باید ثابت بماند و در اثر برخورد با دست‌های عرق کرده کودک شما کنده نشود. همچنین زمانی که کودک شما با اسباب بازی ماشین بازی می‌کند، نباید بر روی دست‌های او رنگی از قطعات مختلف ماشین باقی بماند. این موضوع برای حفظ سلامت کودک شما در زمان بازی بسیار مهم است.

ماشین اسباب بازی کوچک می تواند برای فرزند شما در هر سنی بسیار جذاب باشد.

ماشین اسباب بازی کوچک می تواند برای فرزند شما در هر سنی بسیار جذاب باشد.

اندازه

یکی دیگر از مهم‌ترین معیارهایی که باید در زمان خرید ماشین اسباب بازی به آن دقت کنید، اندازه آن است. اندازه مناسب ماشین‌های اسباب بازی بسته به سن کودک شما تعیین می‌شود. به‌عنوان‌مثال برای کودکان بین صفر تا دو سال هرگز نباید ماشین‌هایی با اندازه بسیار کوچک تهیه کنید؛ زیرا این نوع از اسباب بازی ها ممکن است به‌راحتی توسط کودک بلعیده شده و سلامت او را به خطر بیندازند.

بااین‌حال هرچه فرزند شما بزرگ‌تر می‌شود، نگرانی شما از بابت اندازه اسباب بازی کمتر خواهد بود. بااین‌حال تجربه ثابت کرده در سنین بالاتر نیز کودکان معمولا به ماشین‌هایی با اندازه بزرگ‌تر علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

اجزا و امکانات اضافه

یکی از مواردی که باعث اضافه شدن هیجان به بازی های کودک شما با ماشین اسباب بازی می‌شود، اجزا و امکانات اضافی است که همراه این نوع از ماشین‌ها وجود دارند. این امکانات می‌توانند توانایی‌های حرکتی ماشین‌های اسباب بازی را به حد خوبی بهبود ببخشند. به‌عنوان‌مثال داشتن یک پیست به فرزند شما این امکان را می‌دهد تا خودروی اسباب بازی خود را در یک محیط اختصاصی رها کند.

در کنار این‌ها خیال شما نیز از بابت آسیب دیدن وسایل ارزشمند در اثر برخورد با خودرو راحت خواهد شد. در کنار این‌ها وجود پیست به فرزند شما این امکان را می‌دهد که مسابقه‌هایی را با دوستان خود برگزار کرده و هیجان مسابقه را نیز تجربه کند.

در کنار این‌ها برخی از ماشین‌های اسباب بازی موجود در بازار با لگو ترکیب شده‌اند. این نوع از ماشین‌ها می‌توانند به‌عنوان مقدمه‌ای برای آشنا کردن فرزند شما با رباتیک و مونتاژ قسمت‌های مختلف بسیار مناسب باشند. همچنین با استفاده از این نوع ماشین‌های اسباب بازی کودک شما مهارت‌های مربوط به ساخت‌وساز را نیز فراگرفته و خلاقیت در او پرورش پیدا می‌کند.

اندازه اسباب بازی ماشین فرزند خود را مناسب سن و نیاز او انتخاب کنید.

اندازه اسباب بازی ماشین فرزند خود را مناسب سن و نیاز او انتخاب کنید.

قیمت اسباب بازی

قیمت ماشین اسباب بازی نیز در زمان خرید از دیگر عوامل تاثیرگذار در تصمیم‌گیری است. ماشین‌های اسباب بازی بسته به نوع، جنس، امکانات و اندازه دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. واضح است که هرچه امکانات موجود در این اسباب بازی بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر است. خودروهای آموزشی مانند خودروهای لگو دار و یا خودروهای مربوط به مشاغل خاص معمولا قیمت بیشتری دارند. همچنین آن دست از ماشین‌های اسباب بازی که با موتور کار می‌کنند، نسبت به نمونه‌های دستی گران‌تر هستند.

برند اسباب بازی ماشین

شاید مهم‌ترین مسئله‌ای که معمولا در زمان خرید انواع اسباب بازی و ازجمله ماشین به آن دقت نمی‌کنیم، برند سازنده اسباب بازی است. برندهای معتبر همواره ایمنی کودک شما را در اولویت خود قرار می‌دهند. به همین دلیل از بهترین مواد اولیه استفاده کرده و همواره بهترین طراحی‌ها را متناسب با نیازهای کودک شما ارائه می‌دهند.

سبک و نوع ماشین بازی

یکی دیگر از مواردی که در زمان خرید ماشین‌های اسباب بازی باید به آن دقت کنید، نوع ماشین است. این خودروها در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شوند و سبک‌های متفاوتی نیز دارند. در این زمینه بهتر است سلیقه کودک خود را تا حد زیادی دخالت دهید. به‌این‌ترتیب می‌توانید بهترین گزینه را برای او انتخاب کنید و مطمئن شوید که فرزند شما از بازی با چنین اسباب بازی هایی لذت کافی را خواهد برد.

انواع اسباب بازی ماشین

در ادامه به معرفی محبوب‌ترین انواع ماشین‌های اسباب بازی در ایران اشاره می‌پردازیم.

کامیون اسباب بازی

کامیون اسباب بازی جذاب را در انواع مختلف از نی نی بازار بخرید.

کامیون اسباب بازی جذاب را در انواع مختلف از نی نی بازار بخرید. روی عکس کلیک کنید.

کامیون اسباب بازی یکی از ماشین‌های اسباب بازی مناسب برای کودکان بالای یک سال است. این نوع از اسباب بازی معمولا در اندازه بزرگ با ارتفاعی نزدیک به 30 سانتی‌متر ساخته می‌شود. به همین دلیل باید مهارت‌های حرکتی کودکانی که از آن استفاده می‌کنند تا حدی رشد کرده باشند. انواع کامیون اسباب بازی با جنس‌های مختلف در بازار ایران یافت می‌شود؛ اما رایج‌ترین نوع این کامیون‌ها از پلاستیک بی‌خطر که در مواردی با فلز ترکیب شده است، برای کودکان ساخته شده‌اند.

همچنین چند نمونه از معتبرترین برندهای سازنده کامیون اسباب بازی در کشور ما پاندا، زرین تویز، نیکو تویز، کیوان تویز و درج توی (Dorj Toy) هستند. در میان انواع کامیون‌های اسباب بازی می‌توان کامیون‌هایی را که نشان‌دهنده خودروهای استفاده‌شده در مشاغل مختلف هستند پیدا کرد.

به‌عنوان نمونه می‌توانید با خرید کامیون مخصوص حمل زباله یا کامیون تانکر دار، اهمیت شغل‌های مختلف را به کودکان خود آموزش دهید. حسن این نوع از کامیون‌های اسباب بازی این است که کاملا به نمونه‌های واقعی شباهت دارند و به‌این‌ترتیب در تقویت مهارت‌های شناختی کودک شما موثر هستند.

تراکتور اسباب بازی

تراکتور اسباب بازی جذاب و جدید را از نی نی بازار تهیه کنید.

با کلیک روی این عکس، تراکتور اسباب بازی جذاب و جدید را از نی نی بازار تهیه کنید.

تراکتور اسباب بازی معمولا به‌صورت دستی تولید می‌شود و نمونه‌های موتوری آن کمتر در بازار وجود دارد. این نوع از ماشین‌های اسباب بازی نیز معمولا برای کودکان بالاتر از یک سال ساخته می‌شوند و در ساخت آن‌ها از پلاستیک استفاده شده است. همچنین نمونه‌هایی از تراکتور اسباب بازی نیز دارای بارکش‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها ر از تراکتور جدا کرد. با خرید تراکتور اسباب بازی می‌توانید کودک خود را با زندگی روستایی و اهمیت کشاورزی آشنا کنید.

لودر اسباب بازی

خرید ماشین لودر اسباب بازی از نی نی بازار با ضمانت کیفیت.

خرید ماشین لودر اسباب بازی از نی نی بازار با ضمانت کیفیت، با کلیک روی این عکس.

خرید لودر اسباب بازی به کودک شما کمک می‌کند تا با انواع کارها و مفاهیم ساختمانی آشنا شود. همچنین به دلیل اینکه این نوع ماشین اسباب بازی با استفاده از نیروهای مکانیکی قابل حرکت دادن است، تاثیر خوبی در تقویت هوش کودک و هماهنگی اعضای مختلف بدن او خواهد داشت.

جرثقیل اسباب بازی

جرثقیل اسباب بازی جذاب برای رشد کودک شما مفید است.

انواع جرثقیل اسباب بازی جذاب را از نی نی بازار با ضمانت کیفیت بخرید.

جرثقیل اسباب بازی نیز یکی دیگر از انواع ماشین اسباب بازی است که با استفاده از آن می‌توانید کودک خود را با انواع مهارت‌های لازم برای ساختمان‌سازی آشنا کنید. با استفاده از جرثقیل اسباب بازی می‌توانید مفهوم ابزارهای سنگین و سبک را به کودک خود یاد بدهید. همچنین با داشتن این دست از ماشین‌های اسباب بازی کودک شما می‌تواند در بازی های مختلف نقش‌های مشخصی را بر عهده گرفته و به‌این‌ترتیب احساس استقلال و اعتمادبه‌نفس در او تقویت شود.

ماشین اسباب بازی پلیس

انواع ماشین پلیس اسباب بازی جذاب، فقط در نی نی بازار

انواع ماشین پلیس اسباب بازی جذاب را فقط در نی نی بازار ببینید.

ماشین‌های اسباب بازی پلیس بیشتر مخصوص کودکانی هستند که تا حدی با مشاغل مختلف آشنایی داشته و می‌توانند وظایف آن‌ها را تقلید کنند. با استفاده از ماشین اسباب بازی پلیس کودک شما می‌تواند هیجان خود را در بازی دزد و پلیس تخلیه کرده و درعین‌حال با اهمیت نقش پلیس در جامعه نیز آشنا شود. همچنین شما می‌توانید در حین بازی کردن با ماشین پلیس اسباب بازی، نحوه برخورد با خطر و شماره‌های ضروری را به او آموزش دهید.

موتور اسباب بازی

انواع موتور اسباب بازی جذاب کوچک و بزرگ را برای کودک خود از نی نی بازار بخرید.

انواع موتور اسباب بازی جذاب کوچک و بزرگ را برای کودک خود از نی نی بازار بخرید. روی همین عکس کلیک کنید.

موتور اسباب بازی در انواع باتری خور، مکانیکی و شارژی در بازار وجود دارد. بدنه این موتورها معمولا از پلاستیک مرغوب یا پلاستیک فشرده تولید می‌شوند. به‌علاوه نمونه‌های پازلی آن‌ها نیز در بازار وجود دارند. نمونه‌های پازلی موتور اسباب بازی به کودک شما کمک می‌کند تا بتواند مهارت‌های ذهنی خود را برای ساختن یک وسیله تقویت کند.

همچنین نمونه‌های صدادار و باتری خور نیز در زمان بازی باعث سرگرمی کودک شما می‌شوند. در کنار این‌ها ابعاد برخی از این موتورسیکلت‌ها با قد کودک شما متناسب هستند؛ بنابراین با خرید این دست از موتورهای اسباب بازی کودک شما می‌تواند موتورسواری را تجربه کند. این موتورها معمولا دارای تایرهای کمکی، آینه‌بغل و دیگر ابزارهای ایمنی هستند. همچنین انرژی آن‌ها نیز از طریق باتری‌های قابل شارژ تامین می‌شود.

تریلی اسباب بازی

تریلی اسباب بازی نیز یکی دیگر از انواع ماشین‌های اسباب بازی آموزشی است که با استفاده از آن می‌توانید کودک خود را با مفاهیم مربوط به دنیای ماشین‌های سنگین آشنا کنید. نمونه‌های مختلفی از این نوع اسباب بازی در بازار وجود دارند که یکی از هیجان‌انگیزترین آن‌ها تریلی حمل خودرو است. با خرید این نوع اسباب بازی کودک شما درواقع صاحب چند ماشین اسباب بازی خواهد شد. به‌علاوه به دلیل شباهت آن با نمونه‌های واقعی کودک شما می‌تواند با انواع مختلف وسایل نقلیه آشنا شود.

آمبولانس اسباب بازی

آمبولانس اسباب بازی را از نی نی بازار بخرید.

روی این عکس کلیک کنید و انواع آمبولانس اسباب بازی را از نی نی بازار بخرید.

داشتن آمبولانس اسباب بازی به کودک شما کمک می‌کند تا بتواند با انواع ابزارهای پزشکی آشنایی پیدا کند. به‌علاوه با استفاده از این اسباب بازی حس نوع‌دوستی و کمک به دیگران نیز در کودک شما تقویت خواهد شد. نوعی از آمبولانس اسباب بازی که به آمبولانس موزیکال شهرت دارد، قابلیت نمایش نوار قلب و گرفتن فشارخون را نیز برای کودک شما فراهم می‌کند.

به‌این‌ترتیب کودک با مبانی علم پزشکی نیز آشنا خواهد شد. همچنین باعث می‌شود که او بتواند در بازی های مختلف نقش‌های متنوعی را بپذیرد. درنتیجه در افزایش اعتمادبه‌نفس او نیز بسیار موثر خواهد بود. همچنین قابلیت موزیکال بودن این آمبولانس، تشخیص صدا را نیز در کودک شما تقویت کرده و او را با آژیرهای هشدار آشنا می‌کند. این نوع از اسباب بازی مخصوص کودکان بالاتر از 3 سال است.

اتوبوس اسباب بازی

اتوبوس اسباب بازی جذاب را از نی نی بازار برای فرزند خود بخرید.

اتوبوس اسباب بازی جذاب را از نی نی بازار برای فرزند خود بخرید.

با خرید اتوبوس اسباب بازی می‌توانید کودک خود را با اهمیت حمل‌ونقل عمومی و خودروهای موجود در این ناوگان آشنا کنید. اتوبوس‌های اسباب بازی معمولا از پلاستیک بی‌خطر و فلز ساخته می‌شوند. همچنین استفاده از این اسباب بازی حس همکاری و حضور در جمع را نیز در کودکان بالاتر از 3 سال تقویت خواهد کرد.

نوع دیگری از اتوبوس‌های اسباب بازی، نمونه‌هایی هستند که موزیکال بوده و یا بدنه آن‌ها با اشکال مختلف ساخته شده‌اند. این نوع از اتوبوس‌ها به کودک کمک می‌کنند تا با شکل‌های مختلف آشنا شده و حس شنوایی او را نیز تقویت می‌کنند. به‌علاوه در تقویت قوه تخیل و هماهنگی میان دست و چشم کودک نیز تاثیر به سزایی دارند.

سخن پایانی

خرید ماشین اسباب بازی برای همه کودکان در هر سنی و با هر جنسیتی جذابیت خاصی دارد. کودکان با استفاده از این نوع از اسباب بازی ها می‌توانند با مشاغل مختلف آشنا شده و در بازی ها نقش‌های مخصوصی را به خود بگیرند. در زمان خرید این دسته وسایل که جزو اسباب بازی پسرانه هستند، حتما باید به سن کودک خود دقت کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید با خرید اسباب بازی متناسب با سن او، مهارت‌های مختلف را به اقتضای سن به او آموزش دهید.

همچنین در زمان خرید انواع ماشین اسباب بازی باید به جنس و استحکام ماشین نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید. این موضوع به‌ویژه در مواردی که برای بچه‌هایی با سنین کمتر خریداری می‌کنید یا اسباب بازی هایی با ابعاد بزرگ‌تر را تهیه می‌کنید، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا کودکان در سنین پایین ممکن است اسباب بازی ها را بشکنند و خرده‌های آن را در دهان بگذارند؛ بنابراین باید با خرید اسباب بازی ماشین از یک فروشگاه معتبر، خیال خود را از بابت کیفیت راحت کنید.